Korek jest cenionym materiałem już od czasów prehistorycznych. Przede wszystkim kojarzony jest z zatyczkami do butelek, ale dzięki niezwykłym cechom, znalazł wykorzystanie w wielu branżach i sferach w zwyczajnym życiu. Korek jest terminologią, jaką potocznie nadano tkance dębu korkowego.


Największy obszar lasy korkowe mają w Portugalii. Zdejmowanie kory z drewien ma miejsce co około 9 lat, w charakterystycznych porach i powierzone jest tylko doświadczonym pracownikom. Podczas budowy budynku mieszkalnego, notorycznie zastanawiamy się jaki grunt wyselekcjonować, aby nasza podłoga zapewniała nam odpowiednią izolację, ale też kompensowała nieznaczne nierówności. Niezastąpionym artykułem będą w tym miejscu podkłady z korka, które są materiałem naturalnym i niesłychanie trwałym.

Istotne zalety

1. Separacja termiczna i dźwiękowa

Grunty z korka posiadają słaby wskaźnik przewodzenia temperatury i hałasu. Nie przepuszczają i nie absorbują temperatury. Grunty z korka, z racji unikalnej struktury, zachowują własne właściwości do izolacji w obszernym rozmiarze temperatur.

2. Spora elastyczność powierzchni i mało regularna struktura

Korek jest bardzo sprężysty i elastyczny. Po nacisku błyskawicznie wraca do poprzedniego stanu, nie posiadając żadnych objawów deformacji. Porowata powierzchnia umożliwia do tego kompensować wady wylewki.

3. Gigantyczna wytrzymałość

Korek jest niezwykle wytrzymały na ścieranie nawet w trakcie sporego współczynnika ścierania. Niezwykle ciężko go zetrzeć i uszkodzić mechanicznie.

4. Niezmienność rozmiaru

Korek jest imponującym artykułem stabilnym wymiarowo. Po rozłożeniu podkładu i położeni na nim atrakcyjnej podłogi lub szafy, podkład bezustannie będzie miał jednakową grubość. Skutkiem tego nie doświadczymy przerw między posadzką, a listwami.

5. Nieprzepuszczalność dla cieczy i gazów.

Korek z przyczyny zawartości suberyny jest nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, a dodatkowo nie reaguje z nimi chemiczne .


Korkowy podkład wolno używać bez względu na to co znajduje się na podłożu. Nie istotne czy jest to drzewo, linoleum czy podłoga pływająca. Podkład znacznie wytłumi drgania i wyciszy dźwięki w czasie chodzenia. Najlepszym miejscem do otrzymania tego prostego w montażu materiału jest cork24.co.uk cork roll.
Współcześnie wielki nacisk kładzie się na to by wyroby były odporne na aktywność płomienia i wysokiej temperatury, korek spełnia ten obowiązek i dodatkowo nie wydziela trujących oparów w czasie spalania.

Kategorie: Budownictwo