Korek to zewnętrzna warstwa kory, która porasta drzewa zwane dębami korkowymi. Chroni ona rośliny przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dęby korkowe występują na terenie południowej Europy oraz północnej Afryki. Rejony te charakteryzują się najlepszymi warunkami do uprawy tych drzew. Częste i obfite opady deszczu, ciepły klimat i właściwa jakość gleby sprawiają, że obszar basenu Morza Śródziemnego jest bardzo obficie porastany przez te rośliny. Najwięcej lasów korkowych występuje w Portugalii, gdzie pozyskuje się największą ilość tego surowca.
cork-fabric-hawana-vega-1

Długowieczne drzewo korkowe

Dęby korkowe są roślinami, które żyją średnio 150 lat, choć można spotkać również starsze egzemplarze. Porasta je gruba tkanka korkowa, która spełnia funkcję ochronną. Dzięki niej roślina jest chroniona przed wysoką temperaturą, nadmiernym parowaniem wody czy pożarami, które w rejonach śródziemnomorskich zdarzają się bardzo często. Korek bowiem posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a przy tym jest materiałem niepalnym. Kora tworzy się przez całe życie drzewa, a zerwana z powierzchni pnia, dość szybko odrasta.

Proces pozyskiwania korka

Korek pozyskiwany jest z pnia oraz grubszych konarów dębu korkowego. Zabieg przeprowadzany jest przez odpowiednio wyszkolonych i bardzo doświadczonych pracowników. Kora zdejmowana jest ręcznie, przy użyciu odpowiednich narzędzi. W ten sposób pień drzewa nie ulega mechanicznym uszkodzeniom, a drzewo szybko może rozpocząć proces odbudowy kory.
Najlepszym terminem do przeprowadzenia zabiegu zdejmowania kory jest okres od maja do sierpnia. Wówczas panują najlepsze warunki (wilgotność, temperatura) do właściwej regeneracji drzewa, która trwa około 3 miesiące.
Pierwszy raz korek może być zdjęty z drzewa, kiedy osiągnie ono wiek ok. 25 lat. Pomiędzy kolejnymi zabiegami pozyskiwania tego surowca musi upłynąć co najmniej 9 lat. W tym czasie drzewo zdąży całkowicie odbudować swoją korę.
flaschen-korken-5

Do czego używany jest korek?

Zerwana kora wykorzystywana jest jako surowiec do produkcji różnego rodzaju produktów korkowych, takich jak: tablice korkowe, korki do butelek, rolki korkowe pod podłogi czy arkusze korkowe. Bardzo popularne i niezwykle praktyczne są również korkowe artykuły domowego użytku, a także korek ścienny i korek samoprzylepny, który służy jako niebanalny element wykończeniowy i dekoracyjny mieszkań. Wiele sklepów internetowych, m.in.: https://korkrollen.de/ oferuje ogromny wybór produktów wykonanych z korka, a także surową korę przeznaczoną do dalszej obróbki.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *